  • MAL214836472E3
MAL214836472E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214836472E3
HK JDW NO:
886-MAL214836472E3
Datasheet:
MAL214836472E3
Description:
148 RUS 4700μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.75A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214836472E3
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    148 RUS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    4700μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.175mA
  • Ripple Current
    1.75A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.75A @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm