  • M39003/01-5565
M39003/01-5565
advertisement
Manufacturer No:
M39003/01-5565
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-M39003/01-5565
Datasheet:
M39003/01-5565
Description:
5.6μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Bulk Axial
Step5Bar-code shipping tag
M39003/01-5565
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    5.6μF
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Diameter
    7.34mm
  • Length
    17.42mm