  • M2S050S-1FG484I
M2S050S-1FG484I
advertisement
Manufacturer No:
M2S050S-1FG484I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-M2S050S-1FG484I
Package:
484-BGA
Datasheet:
M2S050S-1FG484I
Description:
-40°C~100°C TJ 484 Pin M2S050S System On ChipSmartFusion?2 Series 267 I/OMin 1.14V VMax 1.26V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC is built.Its package is 484-BGA.This SoC chip is equipped with 64KB RAM and guarantees reliable performance to the user.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is a member of the SmartFusion?2 series.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.This SoC security combines FPGA - 50K Logic Modules, an important feature to keep in mind.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of 267 I/Os in total.A 256KB flash can be seen on it.Searching M2S050S will bring up system on chips with similar specs and purposes.wireless SoCs operate at 166MHz.Core architecture of ARM underpins the SoC meaning.This is the version with 484 pins.The SoC computing will start only if -40°C is set.In this SoC system on chip, 100°C represents its maximum operating temperature.Voltage of maximum supply is 1.26V.As long as it receives at least 1.14V of power, then it is working.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
M2S050S-1FG484I System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Mouse
  • Mobile market
  • ARM processors
  • Fitness
  • Industrial automation devices
  • Sports
  • Apple smart watch
  • Keyboard
  • Digital Signal Processing
Step5Bar-code shipping tag
M2S050S-1FG484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Flash Size
    256KB
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Supplier Device Package
    484-FPBGA (23x23)
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    SmartFusion®2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    166MHz
  • Base Part Number
    M2S050S
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.26V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Number of I/O
    267
  • Speed
    166MHz