  • M2S005-1FGG484
M2S005-1FGG484
advertisement
Manufacturer No:
M2S005-1FGG484
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-M2S005-1FGG484
Package:
484-BGA
Datasheet:
M2S005-1FGG484
Description:
0°C~85°C TJ 484 Pin M2S005 System On ChipSmartFusion?2 Series 209 I/OMin 1.14V VMax 1.26V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor(s) ARM? Cortex?-M3 is integrated into this SoC.Assigned with the package 484-BGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 64KB RAM.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.SmartFusion?2 is the series number of this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 5K Logic Modules together.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.209 I/Os in total are included in this SoC part.A 128KB flash can be seen on it.By searching M2S005, you can find system on chips with similar specs and purposes.A frequency of 166MHz is used by the wireless SoC to operate.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.The computer SoC has 484 pins.It is just enough to start the SoC computing at 0°C.85°C is the designing maximum operating temperature of this SoC system on chip.Voltages up to 1.26V are specified for this SoC security.A minimum of 1.14V are supplied to it.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
128KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
M2S005-1FGG484 System On Chip (SoC) applications.
  • AC-input BLDC motor drive
  • Industrial transport
  • Avionics
  • Central alarm system
  • Defense
  • Vending machines
  • Keyboard
  • Mobile market
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Automated sorting equipment
Step5Bar-code shipping tag
M2S005-1FGG484
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Supplier Device Package
    484-FPBGA (23x23)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    SmartFusion®2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    166MHz
  • Base Part Number
    M2S005
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.26V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Number of I/O
    209
  • Speed
    166MHz