  • LXZ16VB331M8X12LL
LXZ16VB331M8X12LL
advertisement
Manufacturer No:
LXZ16VB331M8X12LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-LXZ16VB331M8X12LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LXZ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 555mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LXZ16VB331M8X12LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXZ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    555mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    277.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm