  • LXY50VB56RM6X15LL
LXY50VB56RM6X15LL
advertisement
Manufacturer No:
LXY50VB56RM6X15LL
HK JDW NO:
856-LXY50VB56RM6X15LL
Description:
LXY 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 310mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LXY50VB56RM6X15LL
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    310mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    124mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    310mA @ 100kHz
  • Diameter
    6mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm