  • LTF3020T-560M-D
LTF3020T-560M-D
advertisement
Manufacturer No:
LTF3020T-560M-D
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-LTF3020T-560M-D
Package:
Nonstandard
Datasheet:
LTF3020T-560M-D
Description:
Quantity:
In Stock : 15890
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTF3020T-560M-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LTF3020-D
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    1.05Ohm
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    370mA
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.21Ohm Max
  • Max DC Current
    250mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    250mA
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm