  • LTC4053EDD-4.2#PBF
LTC4053EDD-4.2#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4053EDD-4.2#PBF
HK JDW NO:
471-LTC4053EDD-4.2#PBF
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable LTC4053 10-WFDFN Exposed Pad Tube 5V 500mA 10 Terminals 10 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC4053EDD-4.2#PBF Overview
It comes in the package?of a Tube. It is contained in a package named 10-WFDFN Exposed Pad.This device has a mounting type of Surface Mount.It is best to set the temperature to -40°C~85°C TA.To operate the device, an analog IC called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used.It is necessary to supply the device with Constant - Programmable current in order to charge it.You can find this device's related parts by searching the base part number LTC4053.I have found that the number of terminations found in it as a whole is 10.A total of 10 pins are present on it.Among the programmable features are Timer.During the installation process, this product requires the connection of 10 pins.It is possible to access 1 channels.This should be able to operate off of a battery that has a voltage of 5V.With a 6.5V supply voltage, it is capable of withstanding the operation of the device.Using a 4.2V output voltage results in high efficiency.There is a constant output current of 500mA when it is operating.Subcategory 0 is home to this device.It is capable of functioning at a voltage as low as possible, for example 4.25V voltage for this circuit is used.It is configured to be 2mA for Vsup (maximum supply voltage).The part's power supply is set to 5V.It has a 4.25V volt minimum input voltage.It can accept a maximum input voltage of 6.5V volts.Voltage 4.2V is the maximum output voltage needed for this operation.
LTC4053EDD-4.2#PBF Features
1 channels
Power Management Circuits subcategory
10-WFDFN Exposed Pad package
LTC4053EDD-4.2#PBF Applications
  • Drone
  • Pallet jacks
  • Floor scrubber
  • Man lift
  • Ruggedized notebooks/tablet computers
  • Truck dealers
  • Opportunity charge
  • USB power delivery (USB-C) devices
  • Electricity bank
  • Remote control toys
Step5Bar-code shipping tag
LTC4053EDD-4.2#PBF
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LTC4053
  • Pin Count
  • Output Voltage
    4.2V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    USB
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    4.25V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    500mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Max Output Voltage
    4.2V
  • Min Input Voltage
    4.25V
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Supply Current-Max (Isup)
    2mA
  • Nominal Input Voltage
    6.5V
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Programmable Features
    Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Max Charge Current
    1.25A
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm