  • LT3650EDD-8.2#PBF
LT3650EDD-8.2#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3650EDD-8.2#PBF
HK JDW NO:
471-LT3650EDD-8.2#PBF
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LT3650EDD-8.2#PBF
Description:
Constant - Programmable LT3650 12-WFDFN Exposed Pad Tube 12 Terminals 12 Pin
Purchasing and Inquiry
LT3650EDD-8.2#PBF Overview
The package Tube contains it, and you can find it there.It comes as part of the 12-WFDFN Exposed Pad package.There is a type of mounting for this device: Surface Mount.This is the right thing to do: set the temperature to -40°C~85°C TA.To operate the device, an analog IC called BATTERY CHARGE CONTROLLER is used.In order to charge the device, it needs to receive Constant - Programmable current.This part number LT3650 can be used to find its related parts.The number of terminations found in it is 12 as a whole.Due to the 12 pins on it, it is a very simple circuit.Features such as Timer are programmable.In its maximum charging mode, the part charges at 2A.In order to operate it, it has 12 pins.It is capable of withstanding a 32V supply voltage.Using a 8.2V output voltage results in high efficiency.The device can operate at as low a supply voltage as possible, such as 9V.As far as the input voltage is concerned, it has a minimum of 9V volts.The device has an input voltage of 20V.Voltage input can be as low as 32V volts at its maximum.In the most extreme case, the part switches at 1100kHz.
LT3650EDD-8.2#PBF Features
12-WFDFN Exposed Pad package
LT3650EDD-8.2#PBF Applications
  • Electric lift car
  • GPS tracker
  • Portable medical equipment
  • Opportunity charge
  • Electric pallet truck
  • MP3, MP4 player
  • Electricity bank
  • Wearables
  • Pallet jacks
  • Mobile point-of-sale (mPOS) terminals
Step5Bar-code shipping tag
LT3650EDD-8.2#PBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    12-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.45mm
  • Base Part Number
    LT3650
  • Pin Count
  • Output Voltage
    8.2V
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Max Supply Voltage
    32V
  • Min Supply Voltage
    9V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Min Input Voltage
    9V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Max Input Voltage
    32V
  • Nominal Input Voltage
    32V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency-Max
    1100kHz
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    2
  • Programmable Features
    Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    2A
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm