  • MIC79050-4.2YS-TR
MIC79050-4.2YS-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC79050-4.2YS-TR
HK JDW NO:
536-MIC79050-4.2YS-TR
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MIC79050-4.2YS-TR
Description:
Constant Pulsed MIC79050 TO-261-4, TO-261AA Tape & Reel (TR) 500mA
Purchasing and Inquiry
MIC79050-4.2YS-TR Overview
There is a package named Tape & Reel (TR) that contains it.To make it easier for you, it is included with the TO-261-4, TO-261AA package.Surface Mount is the mounting type of the device.The best way to adjust the temperature is to set it to -40°C~125°C TJ.The device needs to be charged at a current of Constant Pulsed in order to function.It is possible to find the related parts of this device by looking at its base part number MIC79050.It is 4.2V for the battery pack.There are 4 pins necessary to make it work.Its maximum supply voltage is 16V.Withstanding a voltage of 16V, it is a reliable piece of equipment.There is a possibility of achieving optimal efficiency when the output voltage of the device is 4.2V.In order to operate, an output current of 500mA is used.A power supply voltage as low as 2.5V can be used for it and it will work as well as possible.In order to mount it, it has to align itself with Surface Mount.There is a supplier package of type SOT-223-3 for this product.It operates at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliability.In order to maintain reliable operations, 125°C°C is the maximum operating temperature.
MIC79050-4.2YS-TR Features
Battery pack voltage of 4.2V
TO-261-4, TO-261AA package
MIC79050-4.2YS-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology MIC79050-4.2YS-TR Battery Chargers ICs applications.
  • TV sticks
  • Automotive battery charger circuits
  • Crosswalk marker lights
  • Electricity bank
  • Laptops
  • Shop charger
  • Portable medical instruments
  • Forklift
  • Electric boat
  • Smart power strips
Step5Bar-code shipping tag
MIC79050-4.2YS-TR
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    SOT-223-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    MIC79050
  • Output Voltage
    4.2V
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Output Current
    500mA
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    16V
  • Current - Charging
    Constant Pulsed
  • Battery Pack Voltage
    4.2V