  • MP26075EQ-41-LF-Z
MP26075EQ-41-LF-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP26075EQ-41-LF-Z
HK JDW NO:
541-MP26075EQ-41-LF-Z
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MP26075EQ-41-LF-Z
Description:
Constant 10-VFDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) 5V 10 Terminals 10 Pin
Purchasing and Inquiry
MP26075EQ-41-LF-Z Overview
This item can be found in the Tape & Reel (TR) package.There is a 10-VFDFN Exposed Pad package included with this item that you will need to take care of.A mounting type of Surface Mount has been specified for this device.It is recommended to set the temperature to -20°C~85°C TA for reliable performance.To operate the device, an analog IC called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used.The device requires Constant of current to charge.As far as the terminations are concerned, there are 10.4.1V is the voltage for the battery pack.The device has a total of 10 pins.It is rated at 1.2A at maximum charging current.Channels are available in a total of 1.A battery with 0V would be enough for it to run.This device can be operated at an input voltage of 6.3V without being damaged.During normal operation, Vsup should remain above 2.2V.
MP26075EQ-41-LF-Z Features
Battery pack voltage of 4.1V
1 channels
10-VFDFN Exposed Pad package
MP26075EQ-41-LF-Z Applications
  • Electric tour bus
  • Portable speaker systems
  • High end, feature-rich consumer
  • Various chargers
  • Mobile router
  • Wireless headphones
  • Model aircraft
  • Electrical Utility industry
  • Automotive battery charger circuits
  • Trash compactors
Step5Bar-code shipping tag
MP26075EQ-41-LF-Z
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    10
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6.3V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Fault Protection
    Over Voltage
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Current - Charging
    Constant
  • Charge Current - Max
    1.2A
  • Battery Pack Voltage
    4.1V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm