  • LTC4050EMS-4.2#PBF
LTC4050EMS-4.2#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4050EMS-4.2#PBF
HK JDW NO:
471-LTC4050EMS-4.2#PBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Constant - Programmable LTC4050 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Tube 6V 10 Terminals 10 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC4050EMS-4.2#PBF Overview
You can find it in the Tube package.Located in package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), it can be found there.The device's mounting type is Surface Mount.The correct temperature setting is -40°C~85°C TA.The functionality of this device is provided by an analog IC called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.Charge the device by supplying it with Constant - Programmable current.A list of related parts can be found by searching for the base part number LTC4050.It is possible to find a total of 10 terminations.There is a voltage of 4.2V for the battery pack as well.There are 10 pins on it.Programmable features, such as Timer, are available.The total number of channels that can be accessed by users is 2.Those devices that have a maximum supply voltage of 10V are recommended for use.In theory, it should be able to run on a battery that has a voltage of 6VV.As far as this device is concerned, it belongs to the subcategory Power Management Circuits.During the design process, Vsup (maximum supply voltage) was set to 3mA.It is set to 6V when it comes to the power supply for the part.
LTC4050EMS-4.2#PBF Features
Battery pack voltage of 4.2V
2 channels
Power Management Circuits subcategory
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
LTC4050EMS-4.2#PBF Applications
  • Material handling
  • Smart cameras
  • Locomotive
  • Remote sensor
  • MP3, MP4 player
  • Truck dealers
  • Wireless power
  • High end, feature-rich consumer
  • Shop charger
  • Electric lift car
Step5Bar-code shipping tag
LTC4050EMS-4.2#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC4050
  • Pin Count
    10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    6V
  • Number of Channels
    2
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Supply Current-Max (Isup)
    3mA
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    10V
  • Programmable Features
    Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm