  • LT3651IUHE-4.1#TRPBF
LT3651IUHE-4.1#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3651IUHE-4.1#TRPBF
HK JDW NO:
471-LT3651IUHE-4.1#TRPBF
Package:
36-WFQFN Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable LT3651 36-WFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) 36 Terminals 36 Pin
Purchasing and Inquiry
LT3651IUHE-4.1#TRPBF Overview
There is a package Tape & Reel (TR) available.The package that is included with it comes in the shape of a 36-WFQFN Exposed Pad.Mounting type is Surface Mount.Keeping the temperature at -40°C~125°C TJ will ensure reliable performance.This device makes use of an analog IC called BATTERY CHARGE CONTROLLER in order to provide its functionality.It is necessary to supply the device with Constant - Programmable current in order to charge it.It is possible to find the related parts of this device by looking at its base part number LT3651.There are no terminations in it at all.It is set to 4.1V for the battery pack.This board has 36 pins, making it very simple to construct.It is possible to program features such as Current, Timer.A maximum charging current of 4A is achieved by the part.In order for a device to function, it must receive a voltage of 32V.20V is the input voltage for the device.Input voltage must be at least 4.8V volts.This device accepts a maximum input voltage of 32V.
LT3651IUHE-4.1#TRPBF Features
Battery pack voltage of 4.1V
36-WFQFN Exposed Pad package
LT3651IUHE-4.1#TRPBF Applications
  • Personnel carriers
  • Mobile point-of-sale (mPOS) terminals
  • Trash compactors
  • Automotive battery charger circuits
  • Medical
  • Truck dealers
  • Cellphones
  • Man lift
  • Shop charger
  • Modern LA
Step5Bar-code shipping tag
LT3651IUHE-4.1#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT3651
  • Pin Count
    36
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-N36
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Input Voltage (Min)
    4.8V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Input Voltage (Max)
    32V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    1
  • Voltage - Supply (Max)
    32V
  • Programmable Features
    Current, Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    4A
  • Battery Pack Voltage
    4.1V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm