  • LTC4068EDD-4.2#PBF
LTC4068EDD-4.2#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4068EDD-4.2#PBF
HK JDW NO:
471-LTC4068EDD-4.2#PBF
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable LTC4068 8-WFDFN Exposed Pad Tube 5V 950mA 8 Terminals 8 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC4068EDD-4.2#PBF Overview
It is included in the Tube package for convenience.There is a 8-WFDFN Exposed Pad package included with this item that you will need to take care of.In this case, the device has a mounting type of Surface Mount.Setting the temperature to -40°C~85°C TA is the right thing to do.This device makes use of an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.In order to charge the device, it needs to receive Constant - Programmable current.A list of related parts can be found by searching for the base part number LTC4068.The overall number of terminations that can be found in it is 8 as a whole.In the case of the battery pack, it is 4.2V.8 pins are attached to it.In addition to Current, a variety of programmable features are available.Product functionality is dependent on 8 pins.The number of channels available is 1.A battery with 0V would be enough for it to run.There is no damage to the device if an input voltage of 6.5V is applied.In the case of 4.2V output voltage, there is a possibility of optimal efficiency.The output current is set to 950mA in this case.Subcategory 0 is home to this device.At a low supply voltage, such as 4.25V, it can operate to the best of its ability.It is set to 5V when it comes to the power supply for the part.As far as the input voltage is concerned, it has a minimum of 4.25V volts.There is a maximum input voltage of 6.5V volts that it can take.To fulfill the operation requirements, the maximum output supply voltage is reduced to 4.242V.A reduction in maximum output current to 950mA occurs during operation.
LTC4068EDD-4.2#PBF Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
Power Management Circuits subcategory
8-WFDFN Exposed Pad package
LTC4068EDD-4.2#PBF Applications
  • Charging cradle for wearable devices
  • Painting boat
  • Robot
  • Mobile point-of-sale (mPOS) terminals
  • Wireless power
  • Embedded automotive applications
  • Trash compactors
  • Smart speakers
  • Electric lift car
  • Power tools
Step5Bar-code shipping tag
LTC4068EDD-4.2#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC4068
  • Pin Count
  • Output Voltage
    4.2V
  • Max Output Current
    950mA
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    4.25V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    950mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Max Output Voltage
    4.242V
  • Min Input Voltage
    4.25V
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Nominal Input Voltage
    6.5V
  • Min Output Voltage
    4.158V
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
  • Programmable Features
    Current
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Height
    700μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm