  • LQP15MN2N5W02D
LQP15MN2N5W02D
advertisement
Manufacturer No:
LQP15MN2N5W02D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQP15MN2N5W02D
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
LQP15MN2N5W02D
Description:
Inductor RF Chip Thin Film 2.5nH 0.05nH 500MHz 13Q-Factor 220mA 300mOhm DCR 0402 Paper T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQP15MN2N5W02D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQP15
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.05nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thick Film
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    600μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    220mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    2.5nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    300mOhm Max
  • Max DC Current
    220mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    13 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Q Factor
    13
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm