  • LQP03TG27NJ02D
LQP03TG27NJ02D
advertisement
Manufacturer No:
LQP03TG27NJ02D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQP03TG27NJ02D
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
LQP03TG27NJ02D
Description:
Fixed Inductors 0.6x0.3mm 27nH 120mA+/-5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQP03TG27NJ02D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    170.097139μg
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQP03
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thick Film
  • Composition
    Thin Film
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    120mA
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Inductance
    27nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.65Ohm Max
  • Max DC Current
    120mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    7 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    7
  • Q Factor
    7
  • Height
    300μm
  • Height Seated (Max)
    0.013 0.33mm