  • LQH31CN1R0M03L
LQH31CN1R0M03L
advertisement
Manufacturer No:
LQH31CN1R0M03L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQH31CN1R0M03L
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
LQH31CN1R0M03L
Description:
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 0.51A 0.364Ohm DCR 1206 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQH31CN1R0M03L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    29.001562mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQH31
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    280mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Current Rating
    510mA
  • Frequency
    100MHz
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    364mOhm Max
  • Current
    850mA
  • Max DC Current
    510mA
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    510mA
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm