  • LPTM10-12107-3FTG208I
LPTM10-12107-3FTG208I
advertisement
Manufacturer No:
LPTM10-12107-3FTG208I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LPTM10-12107-3FTG208I
Package:
208-LBGA
Description:
208 Terminations3.3V 208 Pin LPTM10-12 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
LPTM10-12107-3FTG208I Overview
Tray is an acceptable method of shipping the power management.In order to facilitate transportation, it is packaged the power management in 208-LBGA .For ease of adaptability, Surface Mount is an universal mounting method.The power management is intended for use at General Purpose as well as other applications.The power management operates at 3.3V volts.Getting more power ic's pin-to-pin solutions can be found by searching LPTM10-12 .The power managment ic has 208 terminals.It has received much praise because it is a ANALOG CIRCUIT analog integrated circuit.The power managment ic is programmed with 208 pins.Surface Mount can be mounted on PCBs or other boards.It can perform a wide range of demanding tasks when powered by 3.3V voltage.There are 208 pins for the ics supply to use.An input voltage of 12μA is required for this power management ic to operate.It belongs to the Power Management Circuits series.In order for it to come up, the ic supplies must have at least 2.8V .You are not supposed to feed the power supply ic with voltage higher than 3.96V .The power management chip can be operated with 2.5/53/3.6V power supplies.The manage ics are from Platform Manager? .It is also possible to find HTTP://WWW.LATTICESEMI.COM/LIT/DOCS/PACKAGE/PKG.PDF using this integrated power supplies.There is no benefit to raising the temperature above 85°C .Temperature lower than -40°C is not suitable for the it.
LPTM10-12107-3FTG208I Features
Mainly used in General Purpose applications
ANALOG CIRCUIT analog IC
HTTP://WWW.LATTICESEMI.COM/LIT/DOCS/PACKAGE/PKG.PDF
LPTM10-12107-3FTG208I Applications
  • In Conjunction With the Internal Feedback E/A of OEM Power Supply Units
  • Chromebook
  • Production Test
  • Automotive camera module
  • System Health Prognostics
  • I/Os (FPGAs, ASICs, DSPs)
  • GPS
  • Automotive Infotainment
  • SSTL-18 Termination
  • Modules With Remote-Sense Capability
Step5Bar-code shipping tag
LPTM10-12107-3FTG208I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-LBGA
  • Number of Pins
    208
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    Platform Manager™
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LPTM10-12
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.96V
  • Power Supplies
    2.5/53/3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.8V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    12μA
  • Supply Current-Max (Isup)
    40mA
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm