  • LP3990TL-1.2
LP3990TL-1.2
advertisement
Manufacturer No:
LP3990TL-1.2
HK JDW NO:
815-LP3990TL-1.2
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
LP3990TL-1.2
Description:
0.5mm PMIC 4 SMD/SMT
Quantity:
In Stock : 9328
Step5Bar-code shipping tag
LP3990TL-1.2
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    Not Qualified
  • Max Output Current
    150mA
  • Voltage
    1.2V
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    43μA
  • Max Output Voltage
    1.2V
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Min Input Voltage
    2V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Dropout Voltage
    60mV
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Height Seated (Max)
    0.675mm