  • MCP1811AT-025/LB
MCP1811AT-025/LB
advertisement
Manufacturer No:
MCP1811AT-025/LB
HK JDW NO:
536-MCP1811AT-025/LB
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MCP1811AT-025/LB
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC SC-70, SOT-323
Quantity:
In Stock : 1648
Step5Bar-code shipping tag
MCP1811AT-025/LB
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Current - Supply (Max)
    110μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.5μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 150mA
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Output Voltage1-Max
    2.6V
  • Output Voltage1-Min
    2.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2mm