  • LP2985AIM5X-135
LP2985AIM5X-135
advertisement
Manufacturer No:
LP2985AIM5X-135
HK JDW NO:
815-LP2985AIM5X-135
Package:
Datasheet:
LP2985AIM5X-135
Description:
PMIC
Quantity:
In Stock : 2824
Step5Bar-code shipping tag
LP2985AIM5X-135
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage 1
    1.35V
  • Input Voltage (Max)
    16V
  • Output Voltage1-Max
    1.3973V
  • Output Voltage1-Min
    1.3028V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Dropout Voltage1-Max
    0.6V
  • Input Voltage Absolute-Max
    16V
  • Adjustability
    FIXED
  • Operating Temperature TJ-Min
    -40°C
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.6mm