  • LP2952AIM-3.3
LP2952AIM-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2952AIM-3.3
HK JDW NO:
815-LP2952AIM-3.3
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LP2952AIM-3.3
Description:
Enable Adjustable (Fixed) LP2952 PMIC 16 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1362
Step5Bar-code shipping tag
LP2952AIM-3.3
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP2952
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    33mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    130μA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.23V 3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -20V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    170μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 250mA
  • Reference Voltage
    1.245V
  • Dropout Voltage
    470mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.8V
  • Voltage - Output (Max)
    29V
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Load Regulation-Max(%)
    0.2%