  • LP2981-28DBVRE4
LP2981-28DBVRE4
advertisement
Manufacturer No:
LP2981-28DBVRE4
HK JDW NO:
815-LP2981-28DBVRE4
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2981-28DBVRE4
Description:
Enable Fixed LP2981 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 7138
Step5Bar-code shipping tag
LP2981-28DBVRE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Base Part Number
    LP2981
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    600μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.37V @ 100mA
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Input Bias Current
    600μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2.9mm