  • LMG3410R070RWHT
LMG3410R070RWHT
advertisement
Manufacturer No:
LMG3410R070RWHT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMG3410R070RWHT
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LMG3410R070RWHT Overview
In order to package H bridge, Tape & Reel (TR) is used.H bridge is included in the 32-VQFN Exposed Pad package as a cost-saving measure.With the 9.5V~18V supply voltage, improved reliabilbridge drivery can be achieved.H bridge circuit is mounted on Surface Mount.In order for -40°C~125°C TJ to function normally, motor driver H bridge needs to be kept at a certain temperature.This tool is useful for a number of applications, including Synchronous Buck Converters.Bootstrap Circuit is one of full bridges specific characteristics.Transmission lines are terminated with H bridges whose characteristic impedance matches their characteristic impedance, known as 32 terminations.Its base H bridge ic number of LMG3410 is the basis to find more related H bridge ics.
LMG3410R070RWHT Features
Available in 32-VQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of Surface Mount
Interface IC Type : LMG3410
LMG3410R070RWHT Applications
  • OA equipments
  • Industrial Automation
  • Voltage Regulators for DDR memory arrays
  • PC peripherals
  • Industrial Fans
  • Optical disc drives
  • DC-DC Converters
  • V-Core
  • CD players
  • Bipolar stepper motor
Step5Bar-code shipping tag
LMG3410R070RWHT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Bootstrap Circuit
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Synchronous Buck Converters
  • Technology
    Gallium Nitride (GaN) FETs
  • Voltage - Supply
    9.5V~18V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Base Part Number
    LMG3410
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Interface
    Logic
  • Output Configuration
    Half Bridge
  • Operating Mode
    DEPLETION MODE
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Load
    480V Max
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    12A
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, UVLO
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    100A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    480V
  • Rds On (Typ)
    70m Ω