  • LM2670S-12
LM2670S-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2670S-12
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2670S-12
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
LM2670S-12
Description:
7 Terminals 8V 7-Pin LM2670 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 4353
Step5Bar-code shipping tag
LM2670S-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2670
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Width
    8.64mm