  • RT9261-36GX
RT9261-36GX
advertisement
Manufacturer No:
RT9261-36GX
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT9261-36GX
Package:
TO-243AA
Datasheet:
RT9261-36GX
Description:
1V DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 120kHz Tape & Reel (TR) 80mA Switch TO-243AA
Quantity:
In Stock : 5095
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RT9261-36GX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    1V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    80mA Switch
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    120kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.6V