  • LM2575T-3.3/NOPB
LM2575T-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2575T-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2575T-3.3/NOPB
Package:
TO-220-5
Datasheet:
LM2575T-3.3/NOPB
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-220-5
Purchasing and Inquiry
LM2575T-3.3/NOPB Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tube package. In this voltage regulator, there are a total of 5 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. There is a TO-220-5 package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. The voltage regulator 12v has 1 outputs. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. This voltage regulator 12v fits the Through Hole mounting. Voltage regulators should be operated at -40°C~125°C TJ temperature while operating. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 52kHz. Input voltage 4V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. There is a maximum input voltage of 40V for this voltage regulator 12v. An input voltage of 12V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. The LM2575 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. The voltage DC DC switching regulator can produce is 3.3V volts. There are 5 pins used for switching regulator operation. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 3.3VV. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 1A A. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, is what we are describing here. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 40V. Voltage regulator consumes 10mA A of quiescent current without being affected by outside forces.
LM2575T-3.3/NOPB Features
1 outputs
5 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2575T-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2575T-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Computer-related products
  • Household control circuits
  • Game consoles
  • Balance equipment
  • Nuclear power plants
  • Plate bending machines
  • Digital display device
  • Terrestrial set-top boxes
  • Milling machines
  • Energy management systems
Step5Bar-code shipping tag
LM2575T-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    113.398093g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LM2575
    1
  • Efficiency
    75 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.7mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.51mm
  • Thickness
    4.58mm