  • LM1117DT-3.3
LM1117DT-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM1117DT-3.3
HK JDW NO:
815-LM1117DT-3.3
Package:
TO-252
Datasheet:
LM1117DT-3.3
Description:
Fixed 2.28mm PMIC 4 TO-252
Purchasing and Inquiry
LM1117DT-3.3 Overview
In TO-252 cases, it is packaged. Basically, the voltage regulator chip is made up of 2 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. The current output of this IC regulator is 800mA. The total number of pins in the regulator is 4. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 3 axis. I would describe this component as a typical Other Regulators component. There is a way of packing the regulator that is called RAIL. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 800mA. It operates in the 5mA Quiescent Current state. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 125°C degrees Celsius. The chip's operating temperature cannot be lowered below 0°C. A system basis, this IC regulator can output 3.3V volts.
LM1117DT-3.3 Features
1.2V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
RAIL method of packing
The maximum operating temperature of 0°C
LM1117DT-3.3 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM1117DT-3.3 Linear Voltage Regulators applications.
  • μC power
  • DSP power
  • FPGA power
  • Camera
  • Voltage tracker protection circuits
  • LED lighting
  • Fans
  • High output current applications
  • HMI (Human-Machine Interface)
  • Disk drivers
Step5Bar-code shipping tag
LM1117DT-3.3
  • Package / Case
    TO-252
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Current Rating
    800mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Quiescent Current
    5mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Max Input Voltage
    15V
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.006%
  • Length
    6.58mm