  • LDEEE4100KA0N00
LDEEE4100KA0N00
advertisement
Manufacturer No:
LDEEE4100KA0N00
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-LDEEE4100KA0N00
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
LDEEE4100KA0N00
Purchasing and Inquiry
LDEEE4100KA0N00 Overview
In a temperature range of -55°C~125°C, the device can be operated.
LDEEE4100KA0N00 Features
LDEEE4100KA0N00 Applications
There are a lot of KEMET LDEEE4100KA0N00 applications of film capacitors.
  • Filtering
  • Satellite TV
  • Switch-mode power supplies
  • Snubbering
  • RFI for automotive
  • Matching networks
  • Electronic ballasts
  • Battery management system
  • RF Modules
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
LDEEE4100KA0N00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    LDE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6.1mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Voltage
    100V
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7.3mm