  • LDEEC3100KA5N00
LDEEC3100KA5N00
advertisement
Manufacturer No:
LDEEC3100KA5N00
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-LDEEC3100KA5N00
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
LDEEC3100KA5N00
Purchasing and Inquiry
LDEEC3100KA5N00 Overview
Temperatures of -55°C~125°C allow the device to operate.
LDEEC3100KA5N00 Features
LDEEC3100KA5N00 Applications
There are a lot of KEMET LDEEC3100KA5N00 applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Switch-mode power supplies
  • RF Modules
  • Coupling, decoupling
  • Electronic ballasts
  • Matching networks
  • Satellite TV
  • Mobile communications
  • Lighting
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
LDEEC3100KA5N00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    LDE
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.130W 4.70mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.3mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Voltage
    100V
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    2.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm
  • Length
    4.7mm