  • LD6806TD/25P,125
LD6806TD/25P,125
advertisement
Manufacturer No:
LD6806TD/25P,125
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LD6806TD/25P,125
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LD6806TD/25P,125
Description:
Enable Fixed 0.95mm LD6806 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 7473
Step5Bar-code shipping tag
LD6806TD/25P,125
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    LD6806
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.13V @ 200mA
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.08V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V