  • LD1085D2T15R
LD1085D2T15R
advertisement
Manufacturer No:
LD1085D2T15R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1085D2T15R
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
LD1085D2T15R
Description:
Fixed 2.54mm LD1085 PMIC 3 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 9458
Step5Bar-code shipping tag
LD1085D2T15R
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LD1085
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 3A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    5mA