  • LC5768MV-75FN484I
LC5768MV-75FN484I
advertisement
Manufacturer No:
LC5768MV-75FN484I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC5768MV-75FN484I
Package:
484-BBGA
Datasheet:
LC5768MV-75FN484I
Description:
PMIC ispXPLD? 5000MV Series LC5768 484 Pin 484-BBGA
Purchasing and Inquiry
LC5768MV-75FN484I Overview
This network has 768macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).There is a 484-BBGA package containing it.It is equipped with 317I/O ports.It is recommended to package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispXPLD? 5000MV series.The chip is programmed with 484 pins.You can find its related parts in the [0].The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.Data storage is performed using [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 484pins on it.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 3V.There are a total of 24 logic elements or blocks.There are 256 Programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 250MHz.
LC5768MV-75FN484I Features
484-BBGA package
317 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
484 pin count
484 pins
LC5768MV-75FN484I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5768MV-75FN484I CPLDs applications.
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Discrete logic functions
  • Boolean function generators
  • Programmable power management
  • High speed graphics processing
  • Address decoding
  • State machine design
  • Digital multiplexers
  • I/O expansion
  • ROM patching
Step5Bar-code shipping tag
LC5768MV-75FN484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispXPLD® 5000MV
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Base Part Number
    LC5768
  • Pin Count
    484
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    317
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    EEPROM, SRAM
  • Max Frequency
    250MHz
  • Number of Programmable I/O
    256
  • Number of Macro Cells
    768
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V