  • LC4512C-75TN176C
LC4512C-75TN176C
advertisement
Manufacturer No:
LC4512C-75TN176C
HK JDW NO:
477-LC4512C-75TN176C
Package:
176-LQFP
Datasheet:
LC4512C-75TN176C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000C Series LC4512 176 Pin 178.57MHz 1.8V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4512C-75TN176C Overview
This network has 512macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is contained in package [0].In this case, there are 128 I/Os programmed.There are 176 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.It is included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.As part of the ispMACH? 4000Cseries, it is a type of FPGA.A chip with 176pins is programmed.It is also characterized by YES.In accordance with the [0], its related parts are listed.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].For storing data, it is recommended to use [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.There are 176 pins embedded in the device.A maximum voltage of 1.95Vis required for operation.The minimal supply voltage is 1.65V.There are 32 logic elements or blocks present.Programmable I/Os are counted up 48.It is possible to achieve a frequency of 178.57MHz.The status of input signals is detected by 4dedicated inputs.Fundamental building blocks consist of 36logic elements/cells.
LC4512C-75TN176C Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
176 pin count
176 pins
LC4512C-75TN176C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4512C-75TN176C CPLDs applications.
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Page register
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Interface bridging
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Code converters
  • I/O expansion
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • State machine design
Step5Bar-code shipping tag
LC4512C-75TN176C
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4512
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.95V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    4mA
  • Number of I/O
    128
  • Nominal Supply Current
    4mA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    48
  • Number of Macro Cells
    512
  • Voltage Supply - Internal
    1.65V~1.95V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm