  • LC4256ZE-7TN144I
LC4256ZE-7TN144I
advertisement
Manufacturer No:
LC4256ZE-7TN144I
HK JDW NO:
477-LC4256ZE-7TN144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
LC4256ZE-7TN144I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000ZE Series LC4256 144 Pin 200MHz 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256ZE-7TN144I Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is packaged with 144-LQFP.The device is programmed with 96 I/O ports.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical component has a terminal position of 0.An electrical supply voltage of 1.8V is used to power it.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Trayis the packaging method.The device operates at a temperature of -40°C~105°C TJin order to ensure its reliability.It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.The FPGA belongs to the ispMACH? 4000ZE series.With 144pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, YESis also available.According to the LC4256, its related parts can be found.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.The pins are [0].A maximum supply voltage of 1.9Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.There is 200MHz  frequency that can be achieved.Input signals are detected using 14dedicated inputs.The fundamental building block consists of 16logic elements/cells.
LC4256ZE-7TN144I Features
144-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
144 pin count
144 pins
LC4256ZE-7TN144I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256ZE-7TN144I CPLDs applications.
  • Boolean function generators
  • Handheld digital devices
  • Battery operated portable devices
  • POWER-SAVING MODES
  • Digital multiplexers
  • Voltage level translation
  • Address decoding
  • USB Bus
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • State machine design
Step5Bar-code shipping tag
LC4256ZE-7TN144I
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Published
    1996
  • Series
    ispMACH® 4000ZE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    200MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    341μA
  • Number of I/O
    96
  • Nominal Supply Current
    341μA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Number of Dedicated Inputs
    14
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm