  • LC4256V-75TN144I
LC4256V-75TN144I
advertisement
Manufacturer No:
LC4256V-75TN144I
HK JDW NO:
477-LC4256V-75TN144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
LC4256V-75TN144I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4256 144 Pin 178.57MHz 3.3V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256V-75TN144I Overview
In the mobile phone network, there are 256macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.You can find it in package [0].As you can see, this device has 96 I/O ports programmed into it.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical component has a terminal position of 0.There is 3.3V voltage supply for this device.It belongs to the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.The device operates at a temperature of -40°C~105°C TJin order to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.This type of FPGA is a part of the ispMACH? 4000V series.The chip is programmed with 144 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].You can find its related parts in the [0].Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.It is designed with 144 pins.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.It operates with the minimal supply voltage of 3V.A total of 16logic elements/blocks are present.Programmable I/Os are counted up 48.This frequency can be achieved at 178.57MHz.Its basic building block is composed of 36 logic blocks (LABs).The status of input signals is detected by 4dedicated inputs.
LC4256V-75TN144I Features
144-LQFP package
96 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
144 pin count
144 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4256V-75TN144I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256V-75TN144I CPLDs applications.
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • D/T registers and latches
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • POWER-SAVING MODES
  • TIMERS/COUNTERS
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • LED Lighting systems
  • Random logic replacement
  • I2C BUS INTERFACE
  • Software-Driven Hardware Configuration
Step5Bar-code shipping tag
LC4256V-75TN144I
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    96
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Programmable I/O
    48
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    36
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm