  • LC4256V-75T100C
LC4256V-75T100C
advertisement
Manufacturer No:
LC4256V-75T100C
HK JDW NO:
477-LC4256V-75T100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4256V-75T100C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4256 100 Pin 178.57MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256V-75T100C Overview
There are 256 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is enclosed in a 100-LQFP package.The device is programmed with 64 I/Os.Terminations of devices are set to [0].This electrical component has a terminal position of 0.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.There is a part in the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH? 4000Vseries comprises this type of FPGA.A chip with 100pins is programmed.If you use this device, you will also find [0].In accordance with the [0], its related parts are listed.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.It operates with the minimal supply voltage of 3V.A total of 16logic elements/blocks are present.Programmable I/Os are counted up 48.It is possible to achieve a frequency of 178.57MHz.To detect the status of input signals, there are 10dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 36logic elements/cells.
LC4256V-75T100C Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4256V-75T100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256V-75T100C CPLDs applications.
  • POWER-SAVING MODES
  • Boolean function generators
  • State machine control
  • Preset swapping
  • I2C BUS INTERFACE
  • Code converters
  • Timing control
  • State machine design
  • Parity generators
  • DMA control
Step5Bar-code shipping tag
LC4256V-75T100C
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    48
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm