  • LC4128B-27TN100C
LC4128B-27TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LC4128B-27TN100C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4128B-27TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4128B-27TN100C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4128 100 Pin 2.5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4128B-27TN100C Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.There is a 100-LQFP package containing it.It is equipped with 64I/O ports.It is programmed that device terminations will be 100 .There is a QUADterminal position on the electrical part in question.Power is supplied by a voltage of 2.5V volts.It is a part of the family [0].The chip should be packaged by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 4000Bseries of FPGAs.Chips are programmed with 100 pins.When using this device, YEScan also be found.The LC4128shows its related parts.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].EEPROM is adopted for storing data.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.100pins are included in its design.A maximum supply voltage of 2.7Vis used in its operation.The minimal supply voltage is 2.3V.There are 484 Programmable I/Os.It should be below 333MHzat the maximal frequency.The status of input signals is detected by 4dedicated inputs.A fundamental building block of logic consists of 8logic elements/cells.
LC4128B-27TN100C Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4128B-27TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4128B-27TN100C CPLDs applications.
  • DDC INTERFACE
  • Digital designs
  • Software-driven hardware configuration
  • DMA control
  • Cross-Matrix Switch
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Field programmable gate
  • PLC analog input modules
  • POWER-SAVING MODES
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
LC4128B-27TN100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LC4128
  • Pin Count
    100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    2.7 ns
  • Organization
    4 DEDICATED INPUTS, 92 I/O
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Max Frequency
    333MHz
  • Number of Programmable I/O
    484
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    2.7ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ