  • LC4064V-10TN100I
LC4064V-10TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064V-10TN100I
HK JDW NO:
477-LC4064V-10TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4064V-10TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4064 100 Pin 125MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064V-10TN100I Overview
In the mobile phone network, there are 64macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is embedded in the 100-LQFP package.There are 64 I/Os on the board.There is a 100terminations set on devices.This electrical component has a terminal position of 0.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.This part is part of the family [0].Package the chip by Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The ispMACH? 4000Vseries comprises this type of FPGA.A chip with 100pins is programmed.If you use this device, you will also find [0].You can find its related parts in the [0].In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For data storage, EEPROMis adopted.The electronic part is mounted by Surface Mount.It is designed with 100 pins.A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.4logic blocks/elements are present.There are a total of 272 Programmable I/Os.There is a maximum frequency of 125MHz.A total of 10dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.In order to form a fundamental building block, there are 36logic elements/cells.
LC4064V-10TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4064V-10TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064V-10TN100I CPLDs applications.
  • Interface bridging
  • Discrete logic functions
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • State machine control
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Power Meter SMPS
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Code converters
  • Programmable polarity
Step5Bar-code shipping tag
LC4064V-10TN100I
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    272
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Height Seated (Max)
    1.6mm