  • LC4064B-5TN48C
LC4064B-5TN48C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064B-5TN48C
HK JDW NO:
477-LC4064B-5TN48C
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4064B-5TN48C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4064 48 Pin 2.5V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064B-5TN48C Overview
64 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.You can find it in package [0].There are 32 I/Os programmed in it.48terminations have been programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.The power supply voltage is 2.5V.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Surface Mountshould be used for mounting the chip.FPGAs belonging to the ispMACH? 4000Bseries contain this type of chip.It is equipped with 48 pin count.It is also possible to find YESwhen using this device.According to the LC4064, its related parts can be found.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].It is adopted to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 48 pins embedded in the device.It operates at a maximum supply voltage of 2.7V volts.It operates with the minimal supply voltage of 2.3V.There are 208 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. The maximum frequency should not exceed 400MHz.Input signals are detected using 4dedicated inputs.Fundamental building blocks consist of 4logic elements/cells.
LC4064B-5TN48C Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4064B-5TN48C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064B-5TN48C CPLDs applications.
  • Dedicated input registers
  • Bootloaders for FPGAs
  • State machine design
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Address decoders
  • I2C BUS INTERFACE
  • Software-driven hardware configuration
  • Custom shift registers
Step5Bar-code shipping tag
LC4064B-5TN48C
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    32
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Max Frequency
    400MHz
  • Number of Programmable I/O
    208
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm