  • LC4064B-10TN44I
LC4064B-10TN44I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064B-10TN44I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4064B-10TN44I
Package:
44-TQFP
Datasheet:
LC4064B-10TN44I
Description:
0.8mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4064 44 Pin 2.5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064B-10TN44I Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is part of the 44-TQFP package.The device has 30inputs and outputs.There is a 44terminations set on devices.QUADis the terminal position of this electrical part.The power supply voltage is 2.5V.It is included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.It belongs to the ispMACH? 4000Bseries of FPGAs.There are 44 pins on the chip.When using this device, YESis also available.There are related parts in [0].In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For data storage, EEPROMis adopted.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.44pins are included in its design.It operates at a maximum supply voltage of 2.7V volts.A minimum supply voltage of 2.3V is required for it to operate.A total of 208Programmable I/Os are present.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 400MHz.To detect input signals, there are 2 dedicated inputs.There are 4 logic elements/cells to form a fundamental building block.
LC4064B-10TN44I Features
44-TQFP package
30 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
44 pin count
44 pins
LC4064B-10TN44I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064B-10TN44I CPLDs applications.
  • Reset swapping
  • Programmable power management
  • Parity generators
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Power up sequencing
  • Discrete logic functions
  • Page register
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Portable digital devices
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
LC4064B-10TN44I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4064
  • Pin Count
    44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Number of I/O
    30
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Max Frequency
    400MHz
  • Number of Programmable I/O
    208
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    2
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ