  • LC4032B-5TN48C
LC4032B-5TN48C
advertisement
Manufacturer No:
LC4032B-5TN48C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC4032B-5TN48C
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4032B-5TN48C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4032 48 Pin 2.5V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4032B-5TN48C Overview
There are 32 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.There is a 48-LQFP package containing it.It is programmed with 32 I/Os.The termination of a device is set to [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.A voltage of 2.5Vprovides power to the device.It is included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the ispMACH? 4000B series.With 48pins programmed, the chip is ready to use.This device also displays [0].The LC4032shows its related parts.As a building block for digital circuits, there are 800gates.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.This device is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].With a maximum supply voltage of [0], it operates.Normally, it operates with a voltage of 2.3VV as its minimum supply voltage.In total, there are 2 logic elements/blocks.A programmable I/O count of 100 has been recorded.There should be a lower maximum frequency than 400MHz.Input signals are detected using 4dedicated inputs.
LC4032B-5TN48C Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4032B-5TN48C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4032B-5TN48C CPLDs applications.
  • LED Lighting systems
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Digital designs
  • Custom shift registers
  • Discrete logic functions
  • Parity generators
  • Digital systems
  • Complex programmable logic devices
  • DDC INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
LC4032B-5TN48C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC4032
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    11.8mA
  • Number of I/O
    32
  • Nominal Supply Current
    11.8mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Gates
    800
  • Max Frequency
    400MHz
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    2
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm