  • LBC2518T4R7MV
LBC2518T4R7MV
advertisement
Manufacturer No:
LBC2518T4R7MV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LBC2518T4R7MV
Package:
1007 (2518 Metric)
Datasheet:
LBC2518T4R7MV
Description:
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LBC2518T4R7MV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1007 (2518 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LB, C Type
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Current Rating
    510mA
  • Case Code (Metric)
    2518
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm
  • Max DC Current
    510mA
  • Frequency - Self Resonant
    41MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm