  • L4940D2T10-TR
L4940D2T10-TR
advertisement
Manufacturer No:
L4940D2T10-TR
HK JDW NO:
761-L4940D2T10-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
L4940D2T10-TR
Description:
Fixed L4940 PMIC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
L4940D2T10-TR
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    L4940
  • Current - Supply (Max)
    50mA
  • Voltage - Input (Max)
    17V
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Quiescent Current
    8mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    10V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    8mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.9V @ 1.5A
  • Max Input Voltage
    17V
  • PSRR
    62dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Min Output Voltage
    9.8V
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height
    4.6mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    9.35mm