  • KU80386EXTC33
KU80386EXTC33
advertisement
Manufacturer No:
KU80386EXTC33
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-KU80386EXTC33
Package:
QFP
Datasheet:
KU80386EXTC33
Description:
0.635mm 5V 32-bit Microprocessor 132-Pin 33MHz 5V QFP
Purchasing and Inquiry
KU80386EXTC33 Overview
Due to its QFP packaging, it is convenient to ship overseas. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. I would rate this as a MICROPROCESSOR for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. There are 132 terminations totally. When the voltage supply is 5V, the cpu microprocessor should be powered on and run. An architecture based on 32 bits is used. At 33MHz, the CPU operates. Datasheets for 132 pin functions can be found here. This microprocessor is a typical Microprocessors. With a 16 external data bus width, this CPU has a wide data bus. An injection of 132 pins is performed inside the body of the micro processor. Many applications use this CPU with Surface Mount mounted. It is possible to use the micro processor from 5V. The micro processor requires 5V power supplies according to the datasheets. 5V is the CPU core voltage. It is not possible to supply a voltage to the CPU higher than 320mA. Users should not supply the embedded microprocessor with voltages higher than 5.5V in normalcircumstances. The lowest voltage fed to the CPU microprocessor should be 4.5V. It is recommended that the operating environment is set to over -40°C. There are 12 external interrupt terminations due to hardware interrupts. Data is received between peripherals by 3 serial I/Os. 2 channels are applied to program the DMA (Direct Memory Access) process.
KU80386EXTC33 Features
32-Bit Structure
KU80386EXTC33 Applications
There are a lot of Intel KU80386EXTC33 Microprocessor applications.
  • Traditional industrial transformation
  • Industrial control field
  • Telephone sets
  • Blood pressure monitors
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Air fryers
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • ECG machine
  • Speed meter
  • Missile control
Step5Bar-code shipping tag
KU80386EXTC33
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    132
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    117°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    320mA
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    33 μs
  • Address Bus Width
    26
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Serial I/Os
    3
  • Number of External Interrupts
    12
  • Number of DMA Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    24.13mm
  • Width
    24.13mm