  • KU80960CA16
KU80960CA16
advertisement
Manufacturer No:
KU80960CA16
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-KU80960CA16
Package:
196-QFP
Datasheet:
KU80960CA16
Description:
0.635mm 5V 32-bit Microprocessor i960 Series 196-Pin 16MHz 5V 196-QFP
Purchasing and Inquiry
KU80960CA16 Overview
Due to its 196-QFP packaging, it is convenient to ship overseas. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. The operating temperature around 0°C~100°C TC should be understood. In the series i960, it is found. A total of DRAM RAM controllers are used by this CPU. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 5.0V. It is a MICROPROCESSOR, RISC in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. There are 196 terminations totally. Turning on and running the embedded microprocessor with a 5V voltage supply should be possible. An architecture based on 32 bits is used. A CPU operates at a frequency of 16MHz. The datasheets for 196 pins provide details. This microprocessor is a typical Microprocessors. The CPU's external data bus width is 32. There are many applications that use the CPU with Surface Mount mounted. It is possible to use the micro processor from 5V. This CPU microprocessor requires 5V power supplies according to the datasheet. A 5V core voltage is present on the CPU. In this case, the amount of RAM (Random-Access Memory) is set to 1kB. It is not possible to supply a voltage to the CPU higher than 550mA. Users should not supply a microprocessor with more voltage than 5.5V under normalcircumstances. It is recommended to feed the CPU microprocessor with a voltage of 4.5V. 9 external interrupt terminations are present to deal with hardware interrupts. 4 channels are applied to program the DMA (Direct Memory Access) process.
KU80960CA16 Features
32-Bit Structure
1kB RAM
KU80960CA16 Applications
There are a lot of Intel KU80960CA16 Microprocessor applications.
  • Light sensing & controlling devices
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Teletext terminals
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • DCS control intelligent sensor
  • Oscilloscopes
  • Smoke alarms
  • Automobile
  • Home appliances
  • Traditional industrial transformation
Step5Bar-code shipping tag
KU80960CA16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-QFP
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1994
  • Series
    i960
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    16MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • RAM Size
    1kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Supply Current-Max
    550mA
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    16 μs
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    1000
  • Voltage - I/O
    5.0V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Number of External Interrupts
    9
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    34.29mm