  • KTJ101B106M55BFT00
KTJ101B106M55BFT00
advertisement
Manufacturer No:
KTJ101B106M55BFT00
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KTJ101B106M55BFT00
Package:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Purchasing and Inquiry
KTJ101B106M55BFT00 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.209Lx0.236W 5.30mmx6.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
KTJ101B106M55BFT00 Features
a size/dimension of 0.209Lx0.236W 5.30mmx6.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
KTJ101B106M55BFT00 Applications
There are a lot of United Chemi-Con KTJ101B106M55BFT00 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
KTJ101B106M55BFT00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Stacked SMD, 2 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    KTJ, NTJ
  • Size / Dimension
    0.209Lx0.236W 5.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (Stacked)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Style
    J-Lead
  • Height
    5.5mm
  • Thickness (Max)
    0.217 5.50mm
  • Thickness
    5.5118mm