  • KMH100VR562M40X50T5H
KMH100VR562M40X50T5H
advertisement
Manufacturer No:
KMH100VR562M40X50T5H
HK JDW NO:
856-KMH100VR562M40X50T5H
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
KMH(100V) 5.6mF Capacitor 20% 3990mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
KMH100VR562M40X50T5H
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    KMH(100V)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    5.6mF
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    11.2mA
  • Ripple Current
    3990mA
  • Tan Delta
    0.15
  • ESR
    44 mΩ
  • Diameter
    40mm
  • Length
    50mm