  • KME63VB331M12X20LL
KME63VB331M12X20LL
advertisement
Manufacturer No:
KME63VB331M12X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KME63VB331M12X20LL
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
KME(63V) 330μF Capacitor 20% Bulk 540mA 5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
KME63VB331M12X20LL
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KME(63V)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.04158mA
  • Ripple Current
    540mA
  • Tan Delta
    0.09
  • ESR
    452 mΩ
  • Custom Capabilities
    Optional Tape and Reel Packaging
  • Diameter
    13mm
  • Length
    20mm