  • K152K15X7RH5TK2
K152K15X7RH5TK2
advertisement
Manufacturer No:
K152K15X7RH5TK2
HK JDW NO:
886-K152K15X7RH5TK2
Datasheet:
K152K15X7RH5TK2
Description:
Mono-Kap™ K 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K152K15X7RH5TK2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1610
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    2.6mm